تفکر

 خوش ژرف اندیشان را، خوش عبرت گیرندگان را و خوش متفکران را ، بدا آن مردمان یخ زده و پوچ گرا که نه دردی دارند و نه طلبی.( ساغرسحر ص80)
# . ژرف اندیشی نگریستن در ملکوت است تا از آن تو را پایه شود بر بام خدا رفتن.( تخلی ص28)
# . یاد خدا آدمی را مشغول می کند چنان که در همه حال دست از آن برندارد. این یاد به اندیشه در آفرینش جهان هستی اش می کشاند. در آن اندیشه ، این معنی را می یابد که این دستگاه عظیم به بازی و بازیچه و باطل آفریده نشده. فقری که در عالم هستی می بیند میداند که ذات واجب از هر فقر و نیاز و عیب بری است و سپس جلوه جلال این ذات در نظر او تجسّم یافته و ترس و خشوع سراپای وجودش را فرا می گیرد. همه این فقرات ، نردبان عروج است. ( تحلی ص118)
# . هر کلمه از عالم تکوین غنچه نا شکفته است. با تفکر در آن دم ، تا در هر غنچه هزار دفتر گلبرگ واپس رود  و عطر جان پرورش جانت را نوازش دهد. ( تحلی ص 119)
# . ای عزیز ! همه در چاه طبیعت گرفتار و آرزوی دیدار داریم. رسنی از تفکر و اندیشه بر چاه درآویختند. چنگ در رسن زن و از عالم ملک و طبیعت ، به سوی عالم امر و ملکوت خویش بالا کش. یوسف حسنی سلطنت در انتظار توست. ( تحلی ص 122)
# . « تفکر ساعه خیر من عباده سبعین سنه»« اندیشه ساعتی ، از عبادت هفتاد سال ارزشمند تر است» آن تفکر است که با پای اندیشه به حقیقت اشیاء و خالق جهان هستی ره جویی و به سوی اسماء و صفاتش ره پویی. ( تحلی ص123)
# . به یاد ار هر یک از اندامت در یاری به حیات تو چه ها می کنند. چشم بر هم نه و از اطاق به صحن منزل رو تا ببینی یاری چشم را . ساعتی دست در گردن بند تا یاری دست دریابی. چند قدم یک پای رو تا قدر پای بدانی . براندیش تا خدایت تا چه حد تو را دوست دارد. با داشتن این حبیب ، عشق با که داری؟ و از که جویی یاری؟ که یار اوست و یاری از تو. اینها اندیشه جان بخش است تا مدد بر اندوخته معرفتت شود. ( تحلی ص 123)

/ 4 نظر / 74 بازدید
تبریز وب - ماه مبارک رمضان

سلام دوست خوبم ... تاحالا دیدی با 3هزار تومن هاست بدن ؟!؟! تعجب کردی ؟! هاست فقط سه هزار تومن به مناسبت ماه مبارک رمضان !! ... بک آپ روزانه از اطلاعات شما، سرور های قوی و پر سرعت ... هوای جیبتو داریم * برای سایت های مذهبی تخفیف ویژه ای داریم ;)

ali

سلام وبلاگ جالبی دارید امیدوارم که موفق بشید وقت کردین به من هم سر بزنید و نظرتون رو درباره وبم بگید ممنون

علامه نورانی

باسلام لطفالوگوی وبلاگ مارادرسایت عرشیتان لینگ فرماییدمانیزاماده تبادل لینگ میباشیم تشکرازلطفتاکه مطالب خوبی میذارید

روح الله

سلام وب خوبی داری به ما هم سر بزن تا با هم تبادل لینک داشته باشیم