اسما وصفات

# . هر اسم عیناً اسم دیگر است ، کریم ، رحیم است و رحیم حی است و حی عالِم است و کلّ عالم ظهور یک ذات بیش نیست و در نتیجه کل اسماء در اسم جلاله حق تعالی یعنی "الله" محومی شوند.           (عبادت عاشقانه ص169)
# . سبزه  خط تو  دیدیم  به صحرای  وجود                  به طلب کاری  این  مهرگیاه  آمده ایم
ای عزیز! این مهر گیاه اسماء و صفات اوست؛ مهر گیاه را به هر که می دادند عاشق می شد. اگرت بر این اسماء و صفات هم معرفت حاصل آمد دوستش داری و چون چندی از سر دوستی در آمدی عاشق می شوی؛ هدف را یافته ای، سعادت سرمدی را در آغوش کشیدی و از گلزار عالم شهود جز تجلی او نیافتی که فرمود حضرت امیرالمؤمنینMjN : « منزّه باد آن خداوندی که با آفرینش برای خلق متجلّی گشت.»     (ساغرسحر ص14)
# . اگر به گفتار قرآن معتقدی ما را عهدی و امانتی بوده است. امانت ، پذیرش ولایت الهی است از اسماء و صفات او که به امانت تو را داده اند؛ سوء استفاده نکنی و جز در آنجا که ولی تو را اذن داده  به کار نگیری.             (همان ص19)
# . ای دوست! خداوند غیور است و غیور را طاقت غیر نیست؛ تو با خدا چند محبوب دیگر در دل داری ؟! این رسم عاشق نیست بنگر تا چه فرماید: « بگو اگر پدران و فرزندانتان دوست داشتنی تر از خداوند و پیامبرش و جهاد در راهش می باشند کمی درنگ کنید تا امر خداوند در رسد.»                   (همان ص 104)
# . هر آنگاه دیدی از خلق و از خویش وحشت کنی اما دلت با حق بیارامد بدانکه انیس خدایی و در دعای جوشن خوانده ای «یا مونس کل انیس» آنجا که خداست به که انس گیری و کجاست که خدا نیست؟  (همان ص 119)
# . دیدار آن دارد که در سایه رحمت هر درخت، «رحیم» بیند و بر بخشش روزی هر نهال، «کریم» نگرد، در حرکت جویبار،« محیی» شناسد و بر وزش نسیم،« یا مرسل الرّیاح» بر زبان آرد. بر جمال گل به یاد «جمیل» افتد. بر خنده غنچه « یا من هو اضحک» سراید و بر گریه ژاله « یا من هو ابکی» گوید. ( تخلی ص24)
# . این جهان جلوه گاه محبوب است. هر چه بینی اسماء و صفات و
 افعال او بینی. کدام جاهل است که دل در گرو این همه آثار ننهد و این جهان را دوست ندارد. چون سپیده بر جیب افق لبخند زند از« یا من هو اضحک» گوید. و چون ابر بر دامان زمین گرید از « یا من هو ابکی»  دم زند. وقتی گندم ها خوشه می آورند با تو از « یا جواد لا یبخل» گویند. زمانی که سر بر آسمان می کنی آسمانت « یا عظیماً لا یوصف » خواند. و چون به عظمت کهکشان بیندیشی « یا کبیر لا یصغر» شنوی. سایه های نوازشگر درختان در دمای تابستان با تو « یا من لطفه ظاهر» گویند. اوراق فرسوده تاریخ با زبان عبرت آموزش « یا من ملکه قدیم» آموزد.   ( تزکی ص56)

/ 4 نظر / 159 بازدید
بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345445462.1

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 13722938

نور تشیع

یا رب نور تشیع بروز شد .... "" مجموعه سوالات تربیتی .... "" یا علی / التماس دعا

سيد

سلام دوست عزيز پيرو نظري كه گذاشته بوديد شما با نام " دلسوختگان خدا " لينك شديد لطفا بنده را با نام " عرفا شرح حال عالمان رباني " لينك بفر ماييد. يا حق